All Products
Keywords [ construction elevator parts ] match 439 Products.
Black Steel Material Construction Hoist Parts Motor Helical Gearbox Coupling
| Name: | Construction Hoist Parts |
|---|---|
| Material: | Steel |
| Packaging Details: | in carton |
CE Certified Construction Site Hoist Capacity 800kg 3200kg Single Mast Main Girder Form Ensuring Safe Material Lifting
| Motor Power: | 2*3*15kw |
|---|---|
| Powersupply: | 380V, 50Hz, 3-phase |
| Liftingheight: | 120 Meters |
VFD Motor Control Construction Site Elevator Cage Size Internal 3.2L * 1.5W * 2.35H Meter
| Material: | Q345B Cool Roll Steel Plate |
|---|---|
| Color: | Yellow |
| Inverter Brand: | Schneider |
Inverter Control Construction Hoist for High Strength Steel Construction Sites
| Lifting Speed: | 36-80m/min |
|---|---|
| Cage Size: | Customized |
| Safety Device: | Overload Protection, Emergency Stop, Safety Limit Switch |
800kg3200kg Capacity Construction Site Hoist Single Mast Main Girder Form Frequency Control Motor for Vertical Transport
| Operation Mode: | Operating Lever / Button |
|---|---|
| Compliancestandards: | ISO 9001, CE Certified |
| Motor Power: | 2*3*15kw |
Inverter Control Passenger and Material Hoist The Perfect Choice for Rack And Pinion Lift Construction
| Material: | High Strength Steel |
|---|---|
| Control System: | Inverter Control |
| Type: | Rack And Pinion Lift |
Mast Climbing Construction Lift Utilizing PLC Control and Frequency Converter for Vertical Transport on Construction Sites
| Operatingtemperaturerange: | -20°C To 50°C |
|---|---|
| Lifting Height: | 500m |
| Motor Power: | 2*3*15kw |
CE certified construction site hoist operating temperature range minus 20 degrees Celsius to 50 degrees Celsius lifting height 120 meters
| Mast Type: | Square Column With Bolted Rack |
|---|---|
| Main Girder Form: | Single Mast |
| Deceleration Device: | With Deceleration Device |
Construction Rack And Pinion 46M / Min Passenger And Material Hoist
| Name: | Passenger And Material Hoist |
|---|---|
| Application: | Special Purpose |
| Design: | Modular |
Rack Pinion Construction Lift VFD - With 'C' Door On Long Side Of Cage
| Application: | House Building, Bridge Building, Factories |
|---|---|
| Design: | Modular Design |
| Work Mode: | Mast Climbing |

